Material Design je vizuální jazyk vytvořený společností Google, který kombinuje klasické zásady dobrého designu s inovacemi technologie a vědy.
Pojďme se společně podívat na novinky, které byly představeny na Google I/O 2018.

Od svého uvedení v roce 2014 se Material Design postupně stal nejpoužívanějším (a milovaným) vizuálním designovým jazykem! Má to své dva hlavní důvody:

 • Sjednocení: vizuální jazyk, který funguje napříč platformami
 • Intuice: základním principem Material návrhu je to, jak se daný návrh chová. Díky tomu je pak uživateli zřejmé, co se stane na interakci

Google však chce, aby byl Material Design mnohem více než jen vizuální jazyk. Společnost Google vytváří nástroje pro zdokonalení pracovního postupu pro návrh a vývoj. Podívejme se, co nám Google sám oznámil na jeho letošní Google I/O konferenci:

Material Theming - kompozice, téma

Obrovský upgrade v Material Designu! Kompozice a téma Material designu získaly nově schopnost systematicky přizpůsobovat Material Design tak, aby lépe odrážel značku vašeho výrobku. Vysvětleme si, co zde slovo 'systematicky' znamená:

Značka je vizuálně zobrazena barvami, typografií a tvary. Potřebujeme tedy způsob, jak tyto věci měnit i v Material komponentách. Dřív, než jsme provedli takové změny, jsme k aktualizaci symbolů museli využít více pluginů, nyní ale máme 'Editor témat Materialu'.

Některé skvělé funkce

 1. Změna/přidání/aktualizace barvy: jednoduchá tvorba odstínů
 2. Správná typografie: umožňuje vytvořit typovou hierarchii, která je vizuálně podobná
 3. Tvary: nová funkce v jádru Materialu, jelikož díky ní lze aktualizovat tvary. Můžete definovat vlastní tvar založený na vaší značce
 4. Nové sady ikon: v minulosti se stávalo, že byli návrháři nespokojeni s omezeným výběrem ikon. Nyní jsme přidali 5 různých sad ikon

Galerie

Pamatujete si ji z minulého roku? Galerie byla nástroj, který společnost Google vypustila a tvrdila, že její uspořádání bude efektivnější, ovšem vše, co umožňovala bylo nakonec pouze povolení komentování obrázků pro uživatele.

Nyní je Galerie Google zpět s dávkou nových možností a funkcí:

 1. Umožňuje připevnění dokumentů, listů a snímků Google, takže můžete mít všechny typy souborů na jednom místě
 2. Má koncept projektu a sbírek a více stránek
 3. Pokud nahrajete soubor se stejným názvem, vytvoří se verze tohoto souboru. To Vám pomůže zjistit, jak se vyvíjel návrh každého ze souborů v čase
 4. Režim kontroly - dokáže rozpoznat symboly a zobrazí odkazy na kód přímo do komponenty. Také umí určit rodinu fontu (písma) a zobrazí odkaz na fonty Google (fonts.google.com)
 5. A to nejlepší - je ZDARMA!

Další důležité aktualizace