Hudba přímo z prohlížeče, internetové rádio
Nově zavedený element
umožňuje přímo přehrávat audiozáznamy přímo v prohlížeči bez nutnosti instalace doplňků nebo spouštění externích aplikací. Samozřejmostí je i streamované poslouchání hudby – internetové rádio. Uživatel ovládá přehrávání hudby přímo v prohlížeči a není jakkoli zatěžován nutností volby typu média nebo nekompatibilitou. Vysoký komfort pak zajišťuje použití JavaScriptového API (jQuery).
Veškeré starosti bere na svá bedra poskytovatel. Vzájemnou nekompatibilitu mezi prohlížeči lez snadno vyřešit aplikací více zdrojů.
Technické info: Vlastní soubory pro přehrávání mohou být kódovány v MP3, který je sice průmyslovým standardem, ale je patentován a musí se platit poplatky. Druhou variantou je formát AAC masivně podporovaný společností Apple (iTunes). Jediným volně použitelným kodekem je Vorbis, který na rozdíl od Theory poskytuje velmi použitelnou kvalitu a je běžně rozšířen.
Video bez zábran
Pro jednoduché přehrávání videa vyl navržen element
Technické info: Implementace tagu však neřeší licencovaný obsah nebo automatické nastavení kvality (datového toku) videa. Problémem stále zůstává podpora kodeků a použitých kontejnerů videa. Ve hře je kodek H.264, který byl vyvinut a standardizován v roce 2003 skupinou MPEG. Cílí v podstatě všechna zařízení na trhu, od mobilů s pomalými procesory po nejnovější herní počítače. Problémem zavedení je jeho licence – za implementaci se musí zaplatit poplatek. Věřit veřejnému příslibu MPEG-LA o volném pouřití na webu nelze. Výhodou je nesporně nejlepší kvalita videa a hardwarová akcelerace přehrávání. Možným kandidátem na nasazení je volně použitelný kodek Theora vyvinutý v roce 2004 z kodeku VP3 skupinou Xiph.org Foundation. Jedná se o otevřený kodek bez patentů a šířený pod licencí royalty-free. Značnou nevýhodou je nízká kvalita videa – porovnejte sami Ogg Theora vs. H.264. Novou a velmi zvažovanou možností je otevřený kodek WebM uvolněný společností Google, které je koupila od On2 a je založen na VP8. Stále však v porovnání H.264 vs. VP8 prohrává.
Jednoduché a přístupné formuláře i pro mobilní zařízení
Nové navržené funkce pro formuláře a je jich pole značně usnadňují práci a komfort uživatelů a vývojářů. U jednoduchých formulářů prakticky odpadá načítání javascriptů s kontrolními mechanismy a dalšími doplňkovými funkcemi. Výhodou není jen automatická kontrola vepsaných informací, ale sekundární podpora aplikací jako přepínání klávesnice na mobilních zařízeních. Když píšete číslo, zobrazí se klávesnice pro zápis čísla, když e-mail, tak speciální pro e-mail. Specifikace formulářů zásadně rozšiřuje funkčnosti o řízení automatického vyplňování pole prohlížečem (autocomplete), přenesení kurzoru do pole formuláře po načtení stránky (autofocus), nápovědný text přímo v poli (placeholder). Zavádí nové typy vstupních prvků a jejich kontroly jako je e-mail (email), adresa (url), telefonní číslo (tel), kalendář pro výběr data (type: date, month, week, time, datetime, datetime-local), vyhledávání (search), výběr barev (color) nebo nastavení hodnot posuvníkem (range).
Poskytněte více informací svým zákazníkům
Již ve výsledcích vyhledávání jste již nyní schopni upevnit svou pozici poskytnutím více informací než konkurence a vytvořit si tak obraz společnosti pečující o svá data a svého zákazníka. Implementací mikrodat nebo mikroformátů vstupujete do světa sémantického webu. Snadno zobrazíte rozšiřující informace o stránce, jako informace o autorovi, adresy, lokace, hodnocení a informace o blížících se akcích a mnohé další. I přes živelný vývoj těchto technologií existuje stálice v implementaci poskytující ucelené řešení pro celé specifické obory (recenze, profily lidí, produktů, seznamy firem, recepty a akce) – Google Rich Snippets. Jakmile jednou systém sémantického označování obsahu zavedete, zůstane Vám na vždy.
Kreslení přímo v okně prohlížeče
Ano, tvorba bitmapové grafiky přímo v režii prohlížeče v elementu . Takové malé Malování :-)
Elegantní práce se soubory aneb upload je hračkou
Dosti častou operací je nahrávání souborů, ať už do webových rozhraní e-mailových klientů nebo nahrávání fotografií do webových alb. V současnosti je práce velmi nepohodlná, každý soubor se musí načíst samostatně nebo musíte mít k dispozici instalované rozhraní Java, Flash nebo Silverlight. V prohlížečích podporujících rodinu funkcí HTML5 stačí myší přetáhnout vybrané soubory ze svého počítače a o nic dalšího se nemusíte starat. O zpracování souborů před uploadem se postará technologie FormData a objekt File.url a potom proběhne vlastní upload souborů.
Webové aplikace i bez připojení k internetu
Existuje mnoho typů služeb, jež rádi využijeme i bez připojení k internetu, Klasickým příkladem jsou on-line deníčky nebo kalendáře. Pokud používáte moderní prohlížeč s podporou funkcí HTML5, můžete mít k dispozici od poskytovatele služby tzv. off-line variantu. V praxi si můžete nastavit stahování dat přímo do cache prohlížeče a pracovat s nimi i bez připojení k internetu. Po připojení jsou Vaše upravená data synchronizována a vložena do on-line služby. Elegantní při použití technologií WebStorage, databáze v prohlížečích a AppCache. Zamezení pádu aplikací spouštěním skriptů v paralelních vláknech – Web Workers. O spojení se serverem se starají Web Sockets.
Další vychytávky
Mezi další vychytávky bezesporu patří celý blok CSS3 zahrnující např. pokročilou typografii, 2D transformace, animace. O 3D grafiku se pak stará WebGL. Geolocation API umožňuje zjišťování polohy zařízení, kde je služba/web spuštěn a to bez nutnosti využití proprietárních aplikací pro telefony apod.
Pro detailnější informace o problematice HTML5 mohu doporučit výborný český seriál „Webdesignerův průvodce po HTML5“. Autoři zde podrobně, avšak srozumitelně popisují všechny funkce a vlastnosti HTML5. Přehled o tom co které prohlížeče podporují, najdete v přehledné tabulce anebo otestujte Váš prohlížeč. V tabulkách lze také najít podporované vlastnosti nových kaskádových stylů (CSS3). Ovšem samotné téma CSS3 je již na delší povídání. A to si necháme na některý z dalších článků.
Závěrem
Mnoho z výše jmenovaných specialit lze již nyní s výhodami využít. Při návrhu řešení volíme taková, aby funkcionalita nebyla znemožněna. V případě nových neustálených nebo masově nepodporovaných funkcí je implementujeme formou „Gracefull downgrade“, což v praxi znamená např. nezobrazení nestandardních písem, pokročilé formátování pomocí CSS3 nebo nedostupnost off-line verze aplikace/služby (uvažujeme prohlížeč nepodporující některé části specifikace).