V první části semináře Štěpán Bechyňský auditorium seznámil se základními pojmy problematiky okolo HTML 5 a celkovým postojem MS k této technologii. Microsoft vnímá HTML 5 jako silnou platformu zejména pro konzumaci obsahu (mobilní zařízení všeho druhu). Nejen pro svou multiplatformnost, ale i nativní podporu multimédií a aplikačních rozhraní pracujících přímo v prohlížeči.
Na první pohled nízká podpora funkcí rodiny HTML 5 je způsobena živostí specifikací – MS je nucen zejména z pohledu korporátních zákazníků poskytovat pouze ustálené, bezpečné a plně funkční řešení. V IE9 tedy nalezneme implementované jen stálé specifikace (prošly minimálně schvalovacím kolem Candidate Reccomendation) jako jsou ECMA script, SVG (vektorová grafika), Canvas (bitmapová grafika) a některé moduly CSS 3. O proti tomu nejsou implementovány živelně se rozvíjející specifikace Web Sockets (obousměrný komunikační kanál server × prohlížeč), která navíc obsahuje bezpečnostní chyby a další. Pro IE 10 se plánuje implementace dalších modulu CSS 3 (jako jsou barevné přechody apod.), nové funkce formulářů nebo užší provázání s operačním systémem Windows.
Druhá část semináře byla věnována designu stránek pomocí vybraných modulů CSS 3 a jejich použití v praxi. Samostatně byla vyzdvihnuta možnost přímého provázání (odkazování) vektorové grafiky (SVG) a značkovacího jazyka HTML5. Dále byly zmíněny moduly pro práci s fonty (nezávislé na operačním systému), barvami a barevnými prostory, 2D transformace. Zmíněna byla i práce s pokročilými selektory – formátování prvků dle jejich umístění ve struktuře (přímý nebo n-tý potomek či sourozenec, podmíněné formátování, generování obsahu v CSS). Nebyly opomenuty ani Media Queries – rozšíření původního rozlišení CSS dle médií (obrazovka, tiskový výstup atd.) o jakési dotazování na výstupní médium (např. rozlišení stylopisu dle šířky prohlížeče).
Třetí třetina probíhala v duchu multimédií a jejich vkládání a ovládání přímo prohlížečem nebo pomocí javascriptového API. Nebyla opomenuta ani práce s daty uvnitř video kontejneru jako je např. změna barevnosti videa apod. Dalším příkladem bylo využití modulu Data URL – přímé vkládání obrázků přímo do stránky či e-mailu (src objektu) bez nutnosti dalšího dotazu na server. Modul Geolocation API (zjištění polohy zařízení pomocí WIFI připojení nebo GPS) byl prezentován na úrovni sociálních aplikací (OnTheRoad nebo FourSquare) nebo rozšířené reality (Augmented reality). Jako poslední byly zmíněny funkce pro offline práci s aplikacemi a daty jako jsou Local Storage (náhrada za Cookies) nebo AppCache.
Co mě nejvíce zaujalo…
Samostatný odstavec si zaslouží kombinace Internet Explorer 9 a Windows 7. Nová funkce Pinned Sites umožňuje návštěvníkům internetových stránek či e-shopu „připnout“ si web na hlavní panel systému Windows nebo následně do nabídky Start. Připnutou stránku má uživatel stále na očích a může ji otevřít pouze jedním kliknutím. Obrovskou výhodou je možnost nastavení odkazů do kontextového menu „připnuté“ stránky nebo zobrazení miniatur či ovládacích prvků. Ukázkovou implementaci můžete odzkoušet na astratex.cz.
Závěr
Společnost Microsoft se obecně staví k novým technologiím velmi konzervativně. Výjimkou není ani implementace rozšířené rodiny HTML5 (viz předchozí článek). Stávající Internet Explorer 9 sice podporuje jen zlomek specifikací, ale zato ty implementované podporuje zcela korektně. Velké plány má Microsoft s IE 10, kde již budou implementovány další zásadní rozšíření HTML 5 a bude rozšířena integrace prohlížeče a operačního systému. Již dnes můžeme těžit z rychlého zobrazování stránek a plynulého přehrávání HD videa (výpočty obstarává grafická karta) nebo z uživatelské vychytávky „Pinned Sites“ zásadně rozšiřující přístup do webu a jeho službám přímo z prostředí Windows.