Angular je open-source multiplatformní framework vyvinutý společností Google pro vytváření interaktivních a inovativních mobilních aplikací a webových stránek. Angular umožňuje vývojářům vyvíjet těžké a dynamické aplikace jak na webu, tak na mobilních zařízeních. Tento framework, který je psaný v čistém JavaScriptu byl navržen tak, aby oddělil logiku aplikace od manipulace s DOM a zaměřil se na dynamické načítání stránek.
Historie AngularJS
Angular, který vytvořil Google, byl představen poprvé v roce 2010 a stal se tak nejstarším frameworkem ze všech. Angular je platforma založená na TypeScriptu. V roce 2016 došlo k významné změně, když byl spuštěn Angular2 (již bez označení „JS“). Od té doby se pro všechny další verze užívá pouze označení Angular. Nejnovější stabilní verzí Angularu je verze Angular 10.
V průběhu posledních let dosáhl tento framework ohromného pokroku v eliminaci nadbytečného kódu a zajištění jednodušších a rychlejších implementací. Díky rychlému vývoji od AngularJS (2010) k Angular 5 (2017) pro vytváření uživatelských rozhraní používá Angular již přibližně 44% softwarových inženýrů.
Proč se učit Angular v roce 2020?
Angular je primárně rozhraní mezi HTML a složitými webovými aplikacemi. HTML (potažmo HTML5) je jádrem mnoha webových stránek a funguje dobře při vytváření statického webového obsahu. Chcete-li však, aby byl váš web interaktivnější, můžete pomocí Angularu povýšit HTML na další level.
Angular usnadňuje vývoj responzivních a komplexních jednostránkových aplikací (SPA) i s jejími dominantními rysy jako jsou šablonování, obousměrné vazby, modularizace, funkce RESTful API, Dependency Injection (DI) a AJAX.
Nové, samostatné vývojáře zřejmě odradí strmější křivka učení a koncepce vývoje aplikací na Angularu. Angular je tedy vhodnou alternativou spíše pro podniky, které mají velké týmy a vývojáře, kteří používají TypeScript a umí se v tomto jazyce orientovat.
Angular zcela jistě stojí za zvážení, jelikož Google nasazuje nové verze globálně. Angular je jedním z nejpopulárnějších frameworků pro vytváření nejmodernějších front-end technologií. Chcete-li vytvářet sofistikované aplikace s Angularem, nemusíte se také soustředit na knihovny třetích stran. S tímto frameworkem tedy můžete do svých projektů přinést mnoho výhod.
Proč využívat Angular?
Snadné použití: Angular je běžný framework Javascriptu se skutečným DOM, který je nejvhodnější pro jednostránkové aplikace, kde je obsah pravidelně upravován. Vývojáři také výrazně usnadnili vývoj a testování aplikací poskytnutím frameworku pro klientské architektury Model – View – Controller (MVC) a Model – View – View-Model (MVVM).
Skvělá podpora: Od uvedení Angularu v roce 2010 ji společnost Google každých šest měsíců vyvíjí a pravidelně aktualizuje, přičemž udržuje i podporu pro vývojáře. Kromě toho je platforma Angular využívána mnoha předními organizacemi jako jsou Apple, Microsoft nebo Adobe.
Obousměrná datová vazba (Two-Way Data Binding): Angular používá proces TWDB, který bezpečně, rychle a intuitivně replikuje všechny změny provedené v šabloně. Týmy, které jej používají obezřetně, si všimly, že Angular jim umožňuje vytvářet dynamické front-endové aplikace mnohem rychleji než kdy dříve, i když TWDB může při chybném použití způsobit problémy s výkonem.
Opakovaně použitelné komponenty: Angular je oblíbený i pro bezpečné propojení dat s HTML. Angular umožnil způsob, jak vytvořit modulární komponenty (s využitím HTML a CSS). To dává možnost jednu komponentu (včetně její logiky) využívat na více místech v rámci webové aplikace.
Rychlost nasazení: Vzhledem k tomu, že Angular je široká platforma, která obsahuje vše od vývoje projektu až po optimalizaci kódu, je nejnáročnější platformou pro celkovou implementaci. Protože však Angular poskytuje širokou škálu funkcí, vývojáři mohou použít jediný příkaz k nasazení integrovaného balíku kódu na server.
Snadné testování: Dalším důvodem, proč vývojáři tak rádi používají Angular, je jeho snadné testování. Můžete ovládat pouze ty části frameworku které potřebujete a poté zjistit, jak se chovají, než budou publikovány na ostré doméně.
Zabezpečení dat: Pokud jde o vývoj společnosti nebo aplikaci nového technologického frameworku, bezpečnost je vždy v popředí zájmu. Díky Angularu se může každá organizace spolehnout na bezpečnou distribuci veškerých potřebných dat.
Kompatibilita: Webové stránky dnes musí být vhodné pro mobilní zařízení. Každá webová aplikace by měla být úplně stejně dostupná a ovladatelná z počítače, stejně jako z mobilního zařízení. Angular poskytuje podporu mobilních aplikací, takže si můžete být jisti, že při kontrole vašich aplikací na Google budete mít vyšší skóre právě i díky 100% funkčnosti na mobilních zařízeních.
Konzistence kódu: Většina vývojářů webu by chtěla napsat kód, který je jednoduchý, ale zároveň výkonný. Angular podporuje architekturu MVC (Model View Controller). Vývojář musí svůj kód rozdělit tak, aby se vešel do rámce MVC, zatímco za zbytek je zodpovědný Angular.
Angular je titán technologického průmyslu. Je to jedna z nejlepších technologií na dnešním trhu. Na trhu zabírá obrovské množství poptávky a nabízí vynikající kariérní příležitosti. I proto si myslíme, že naše rozhodnutí využívat v systému M@gnetpro 2 Angular bylo tou nejlepší volbou.